Menu

Rodzina się rozkręca, czyli wylogowujemy się i wspólnie spędzamy czas

Po roku zdalnego życia najwyższy czas odejść od ekranów i rozkręcić się całą rodziną. Mamy nadzieję, że "Rozkręceni" – nowa rodzinna propozycja Stowarzyszenia Twoja Sprawa – może okazać się w tym pomocna.

SKĄD POMYSŁ?

Zanim o szczegółach, najpierw kilka zdań o tym skąd wziął się nasz pomysł na "Rozkręconych". 

Z powodu pandemii codziennie wiele godzin spędzaliśmy w sieci. Specjaliści alarmują, że to stało się już często nawykiem, od którego może być trudno się odzwyczaić.

- Chyba nikt nie przypuszczał, że przystosujemy się do aż tylu godzin spędzanych przez dzieci przed ekranem – podkreśliła niedawno w wywiadzie dla Stowarzyszenia Twoja Sprawa dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy. Tłumaczy też, że u zauważalnej części dzieci pojawił się zanik energii, chęci oraz motywacji do tego, żeby coś robić poza ekranem. Także dorośli w znacznym stopniu przenieśli swoje życie do sieci. W wielu rodzinach w czasie pandemii niemal zniknęła też aktywność fizyczna.

Ekspertka zwraca uwagę, że rodzice również są zmęczeni całą sytuacją. To oczywiste. Jednocześnie wskazuje jednak na ich ogromną rolę w relacjach z dziećmi. - Warto zdać sobie sprawę jak ważny jest bezpośredni kontakt. Wspólne działania nie tylko służą dziecku i zapewniają mu lepsze warunki rozwoju, ale na pewno przysłużą się także nam - rodzicom. Każde wspólne spędzenie czasu jest czymś bezcennym. Ekran tego nigdy nie zastąpi - przekonuje.

Tylko jak zmotywować dzieci i pokazać im, że może być jakaś ciekawa alternatywa dla kolorowego migającego ekranu smartfona czy laptopa? To bywa trudne.

W Stowarzyszeniu Twoja Sprawa, zastanawiając się nad tym wszystkim, wpadliśmy na pewien pomysł. Potem sprawdziliśmy to w naszych domach. Okazało się, że działa! Podobało się i tym młodszym dzieciom, i nastolatkom i nam - dorosłym. Rozkręciliśmy się :) I stąd "Rozkręceni" Rodzinne Losowanie.


NA CZYM POLEGA NASZA ZABAWA

Niech o formie spędzania razem czasu zdecyduje losowanie!

Wystarczy pojemnik (np. słoik), do którego wrzucamy karteczki z wypisanymi różnego rodzaju aktywnościami.

Co jakiś czas losujemy jedną z karteczek i wspólnie realizujemy "zadanie".


Propozycje, z których można skorzystać, umieściliśmy na końcu tekstu, a także w PDF w postaci gotowych do wycięcia losów do pobrania tutaj lub na końcu artykułu. Strony z losami są przygotowane do drukowania dwustronnego, aby opis każdej aktywności znajdował się na odwrocie losu z jej nazwą.

Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie przezroczystego naczynia, można wcześniej wspólnie je ozdobić (np. naklejkami, farbami, markerami itp.) tak, aby losy wewnątrz nie były widoczne. 

Jaki jest plus takiego właśnie rozwiązania?

- Pewne propozycje spędzenia czasu, które mogą być szalenie atrakcyjne dla młodszego dziecka, mogą być przez to starsze kwitowane przeciągłym "Eeee…", sygnalizującym zniechęcenie i znudzenie, jeszcze przed rozpoczęciem aktywności. I odwrotnie – młodsze dziecko też może tak zareagować – mówi dr Piotrowska.

- Losowanie naszej wspólnej aktywności może wprowadzić pewien element zaskoczenia, niecodzienności, czegoś co odbiega od rutyny. To jest coś, co podnosi atrakcyjność – ocenia.


JAK SIĘ BAWIĆ

Możliwości jest wiele:

 • Możemy podzielić losy na dwa pojemniki: "Aktywności na zewnątrz" oraz "Aktywności w domu" i losować w zależności od tego, co chcemy lub możemy zrealizować w danej chwili (ze względu na czas, aurę itp.). Jeśli zastosujemy jeden pojemnik, a akurat okoliczności nie sprzyjają realizacji naszego rodzinnego "zadania", los zawsze można wymienić. Podobnie w przypadku, gdy drugi raz z rzędu wyciągniemy to samo "zadanie".
 • Żadnej presji. To nie ma być codzienny obowiązek tylko czysta przyjemność i zabawa. Możemy sobie wcześniej ustalić dni losowania. Możemy też działać spontanicznie.
 • Możemy zaprosić znajome rodziny i losować wspólnie.
 • Jeśli dysponujemy czasem, może to być więcej niż jedno losowanie.
 • Można wprowadzić różne zasady losowania, np. w poszczególne dni członkowie rodziny losują kolejno. Może też być tak, że losowanie jest formą jakiejś nagrody.
Nasze propozycje to tylko propozycje! Można wybrać tylko te, które uważacie, że mniej lub bardziej pasują do wieku Waszych dzieci. Można próbować stosować wszystkie. Dlaczego nie? :) Można jak najbardziej dorzucać do pojemnika losy ze swoimi pomysłami wspólnego spędzania czasu. Zachęcamy do tego!

W CO MOŻNA SIĘ BAWIĆ?


 • Dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy., którymi podzieliła się z nami swoimi pomysłami jako pierwsza. Dziękujemy!

Zabawy w pomieszczeniach:

"Składkowa historia"

Członkowie rodziny według ustalonej kolejności dokładają po 1 zdaniu do tworzonej opowieści. O tym, kto tworzy pierwsze zdanie, może rozstrzygać losowanie. Jedyny warunek – kolejne zdania muszą być kontynuacją zarysowanej przez poprzedników historii. WARTO NAGRYWAĆ NA DYKTAFON!

"Składkowy Portret w stylu Picassa"

Zbiorowe rysowanie portretu – osoba rozpoczynająca decyduje: kobiety czy mężczyzny. Kolejne osoby kontynuują rysunek poprzednika. Kartkę dzieli się w poprzek (ale nie rysując kresek podziałowych, jedynie zaginając kartkę tak, aby odkryta była tylko część bez rysunków) na tyle części, ile osób bierze udział w zabawie. Każda rysująca osoba dostaje zadanie narysowania kolejnej części twarzy (np. przy 4 osobach może to być podział następujący: włosy, oczy, nos, usta). Najważniejsze, że osoba rysująca nie widzi tego, co narysowali poprzednicy.

Eksperymenty

Najpierw trzeba poświęcić chwilę na ich zaplanowanie. Korzystając z zasobów internetu i uwzględniając wiek dzieci, warto poszukać podpowiedzi eksperymentów, możliwych do przeprowadzenia w domu, w oparciu o dostępne w każdej rodzinie środki. Np. czy można zrobić bańkę w bańce? A wystarczy do tego płyn do mycia naczyń i plastikowa słomka.

Balon nie może upaść!

Wystarczy nadmuchany balon i gotowość jego podbijania (dowolną częścią ciała!) tak, aby cały czas utrzymywał się poza podłogą. Kolejność odbić może być przypadkowa (wersja łatwiejsza) lub ściśle ustalona (trudniej!). Utrudnieniem może też być wprowadzanie obowiązującej np. przez kolejne 2 minuty części ciała, która musi być zaangażowana w podbicie balonika. Oczywiście ściany i meble też "grają", można je wykorzystywać.

Gra planszowa

Osoba losująca wybiera swoją ulubioną grę – planszową lub karcianą. (Można też do pojemnika z losami dołożyć karteczki z nazwami konkretnych gier lubianych przez członków rodziny).

Zabawy na zewnątrz:

Trzy w jednym

Połączenie wyprawy (pieszej, rowerowej czy w ostateczności samochodowej) z piknikiem w lesie lub na łące i zabawami na powietrzu. Wylosowanie tej karteczki nie musi oznaczać natychmiastowego wyjścia – raczej zaplanowanie wyprawy na konkretny dzień. Starsze dzieci mogą dostać np. zadanie opracowania celu i trasy wyprawy, przygotowania przekąsek, zaplanowania zabaw. To może być przygotowywana starannie wyprawa albo dość spontaniczne wyjście – zależnie chociażby od miejsca zamieszkania, pogody itp.

Gry z piłką

(szczególnie rekomendowane w większych grupach) – w zbijaka, dwa ognie, a nawet zwykłe łapanie rzucanej piłki. W zależności od wieku dzieci zabawę w rzucanie i łapanie piłki można skomplikować – np. osoba wyrzucająca piłkę w górę wykrzykuje imię osoby, która musi ją chwycić.

Łapiemy lisa

Jedna z osób uczestniczących jest lisem – świadczy o tym szeroka wstążka albo chusteczka czy szalik wsunięte za pasek od spodni (albo inaczej przymocowana z tyłu na podobieństwo powiewającego lisiego ogona). Osoba, której uda się złapać lisa, zostaje nim na następną turę zabawy.

Co mam na myśli?

W trakcie spaceru osoba zaczynająca zabawę wybiera sobie jakiś przedmiot/obiekt, który jest dla wszystkich widoczny. Pozostałe osoby próbują odgadnąć, co ma na myśli. Zadają pytania, na które odpowiedzią jest tylko "Tak" lub "Nie". Można wprowadzić limit pytań (jak w popularnej grze w 20 pytań).

Ciekawe znaleziska

W trakcie spaceru wyszukujemy ciekawe znaleziska – kamień, korzeń, gałąź, które po powrocie do domu możemy przemienić w myszkę, smoka czy dowolny inny obiekt np. przez pomalowanie farbami czy doklejenie drobnych elementów. UWAGA, zwykłymi farbami szkolnymi (tzw. akwarelkami) można łatwo zamienić np. dość płaski, owalny kamień w biedronkę, a ciekawie powykręcaną suchą gałąź w strasznego potwora.


 • Prezentujemy także możliwości zaproponowane przez pracowników naszego Stowarzyszenia.

  Zwróciliśmy uwagę na to, że często nam - dorosłym wydaje się, że zabawy które pamiętamy z dzieciństwa będą nieatrakcyjne dla naszych dzieci. Może okazać się, że jest zupełnie inaczej!

Kalambury

Pokazujemy i odgadujemy hasła np. postaci z bajek, tytuły filmów, postaci z gier, przysłowia, przedmioty itp. Hasła można przedstawiać gestami lub rysunkami. Niektóre rysunki warto zachować, to mogą być prawdziwe dzieła sztuki :) W wersji trudniejszej można ustalić limit czasu na odgadnięcie hasła. Można dzielić się na drużyny, jeśli grają więcej niż 3 osoby.

Gramy w statki

Wystarczą kartki i coś do pisania i już można grać w tę popularną grę. Dla tych, którzy nie znają lub nie pamiętają zasad, instrukcję można znaleźć w internecie.

Gramy w Państwa – Miasta

Wystarczą kartki i coś do pisania. Zasady są wyjątkowo proste – jeśli nie pamiętacie, zajrzyjcie do internetu (można ją oczywiście modyfikować, upraszczać w zależności od wieku uczestników).

Gramy w "Zgadnij kim/czym jestem"

Wystarczy papierowa opaska, kartka i długopis. Każdy z uczestników wymyśla hasło dla osoby, która siedzi po jego prawej lub lewej stronie (do ustalenia) i umieszcza na opasce. Zadaniem jest odgadnięcie kim lub czym się jest, na podstawie odpowiedzi reszty graczy na zadawane pytania. Można udzielać jedynie odpowiedzi "Tak" lub "Nie". Można wprowadzić kategorie tematyczne.

Gotujemy razem

Przygotowujemy wspólnie dowolny posiłek (w zależności od możliwości w danym dniu ustalamy który to posiłek). Wybór menu należy do osoby losującej.

Oglądamy razem

Wspólnie wybieramy i oglądamy film lub bajkę, a potem krótka dyskusja. Np. co nam się podobało, co nie i dlaczego.

Idziemy lub jedziemy razem

Wspólna przejażdżka rowerowa lub spacer. Tu sporo zależy oczywiście od pogody i czasu, którym aktualnie dysponujemy. Może być też tak, że po wylosowaniu tej karteczki planujemy tę aktywność na najbliższe dni.

Gramy w "Co się zmieniło?"

Na stole rozkładamy dostępne przedmioty. Jedna z osób wychodzi z pomieszczenia, a w tym czasie pozostałe dokonują jakiejś roszady wśród przedmiotów lub chowają jeden z nich. Po powrocie osoba musi powiedzieć co się zmieniło. Można również utrudnić grę, rozszerzając ją do przedmiotów w pokoju.

Zabawa w "Gdyby… toby"

Wystarczy do zabawy kartka i długopis. Jedna z osób zaczyna pisać zdanie, zaczynające się od słowa "gdyby", następnie zagina kartkę. Kolejna z osób dopisuje od siebie zdanie, zaczynające się od słowa "toby" i również zagina kartkę. Zdania dopisuje się do końca kartki, a następnie czyta na głos powstałe frazy.

Podchody

Grający dzielą się na dwie drużyny, każda przygotowuje dla drugiej podchody w domu. Chowają w różnych miejscach karteczki, na których znajdują się różne zadania (np. rebusy, zagadki, krzyżówki), których rozwiązania są wskazówką do znalezienia kolejnej karteczki. Na końcu warto przygotować jakaś nagrodę/skarb.


 • A oto link do tekstu z propozycjami sześciu ćwiczeń dla całej rodziny, które przygotowała dla Was Krystyna Sypek-Bilicka, fizjoterapeutka. To m.in. "Żółwiki", "Niedźwiadki" i "Diamenty". Zresztą sami zobaczcie!

"Rozkręceni": 6 ćwiczeń, które pomogą się rozkręcić


 • Trwają wakacje więc dołączamy kolejne propozycje. To dziesiątka "Rozkręconych", czyli 10 kolejnych aktywności, które można wykorzystać podczas letnich miesięcy, ale nie tylko! Znajdziecie je w tekście poniżej:  

 "Rozkręceni" na wakacjach


 • Dołączamy kolejne aktywności! Poniżej link do zestawu ćwiczeń przygotowanych przez Barbarę Pakułę, optometrystkę i terapeutkę widzenia. Pomagają rozluźnić wzrok. Zachęcamy!

Tym razem "rozkręcamy" nasze oczy. Zobacz jak


***

A poniżej PDF do pobrania. To gotowe do wycięcia losy z wszystkimi wymienionymi aktywnościami. Strony z losami są przygotowane do drukowania dwustronnego, aby opis każdej aktywności znajdował się na odwrocie losu z jej nazwą:

Do pobrania 'Rozkręceni' Rodzinne Losowanie.pdf pdf Pobierz (332.64 KB)

I tak jak podkreślaliśmy, to tylko propozycje. Wrzucajcie do pojemnika losy ze swoimi propozycjami i pomysłami. Na pewno macie ich mnóstwo!

Najważniejsze są chęci i optymizm, których teraz tak bardzo wszystkim nam potrzeba. Pamiętajmy: kręcimy losem, nie nosem :)


E-mail dodany!

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Zapisz się do newslettera!
Zasady przetwarzania danych osobowych określa Polityka prywatności.
Nasze szkolenia

Naucz się rozmawiać z dziećmi na temat zagrożeń związanych z pornografią.

Zamów szkolenie