Menu

Rodzina się rozkręca, czyli wylogowujemy się i wspólnie spędzamy czas

Po długim czasie zdalnego życia w pandemii warto jak najczęściej odchodzić od ekranów i rozkręcać się całą rodziną. Mamy nadzieję, że "Rozkręceni" – rodzinna propozycja Stowarzyszenia Twoja Sprawa – może okazać się w tym pomocna.

SKĄD POMYSŁ?

Zanim o szczegółach, najpierw kilka zdań o tym skąd wziął się nasz pomysł na "Rozkręconych". 

Z powodu pandemii codziennie wiele godzin spędzaliśmy w sieci. Specjaliści alarmują, że to stało się już często nawykiem, od którego może być trudno się odzwyczaić.

- Chyba nikt nie przypuszczał, że przystosujemy się do aż tylu godzin spędzanych przez dzieci przed ekranem – podkreśliła niedawno w wywiadzie dla Stowarzyszenia Twoja Sprawa dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy. Tłumaczy też, że u zauważalnej części dzieci pojawił się zanik energii, chęci oraz motywacji do tego, żeby coś robić poza ekranem. Także dorośli w znacznym stopniu przenieśli swoje życie do sieci. W wielu rodzinach w czasie pandemii niemal zniknęła też aktywność fizyczna.

Ekspertka zwraca uwagę, że rodzice również są zmęczeni całą sytuacją. To oczywiste. Jednocześnie wskazuje jednak na ich ogromną rolę w relacjach z dziećmi. - Warto zdać sobie sprawę jak ważny jest bezpośredni kontakt. Wspólne działania nie tylko służą dziecku i zapewniają mu lepsze warunki rozwoju, ale na pewno przysłużą się także nam - rodzicom. Każde wspólne spędzenie czasu jest czymś bezcennym. Ekran tego nigdy nie zastąpi - przekonuje.

Tylko jak zmotywować dzieci i pokazać im, że może być jakaś ciekawa alternatywa dla kolorowego migającego ekranu smartfona czy laptopa? To bywa trudne.

W Stowarzyszeniu Twoja Sprawa, zastanawiając się nad tym wszystkim, wpadliśmy na pewien pomysł. Potem sprawdziliśmy to w naszych domach. Okazało się, że działa! Podobało się i tym młodszym dzieciom, i nastolatkom i nam - dorosłym. Rozkręciliśmy się :) I stąd "Rozkręceni" Rodzinne Losowanie.


NA CZYM POLEGA NASZA ZABAWA

Niech o formie spędzania razem czasu zdecyduje losowanie!

Wystarczy pojemnik (np. słoik), do którego wrzucamy karteczki z wypisanymi różnego rodzaju aktywnościami.

Co jakiś czas losujemy jedną z karteczek i wspólnie realizujemy "zadanie".


Propozycje, z których można skorzystać, umieściliśmy na końcu tekstu, a także w PDF w postaci gotowych do wycięcia losów do pobrania tutaj lub na końcu artykułu. Strony z losami są przygotowane do drukowania dwustronnego, aby opis każdej aktywności znajdował się na odwrocie losu z jej nazwą.

Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie przezroczystego naczynia, można wcześniej wspólnie je ozdobić (np. naklejkami, farbami, markerami itp.) tak, aby losy wewnątrz nie były widoczne. 

Jaki jest plus takiego właśnie rozwiązania?

- Pewne propozycje spędzenia czasu, które mogą być szalenie atrakcyjne dla młodszego dziecka, mogą być przez to starsze kwitowane przeciągłym "Eeee…", sygnalizującym zniechęcenie i znudzenie, jeszcze przed rozpoczęciem aktywności. I odwrotnie – młodsze dziecko też może tak zareagować – mówi dr Piotrowska.

- Losowanie naszej wspólnej aktywności może wprowadzić pewien element zaskoczenia, niecodzienności, czegoś co odbiega od rutyny. To jest coś, co podnosi atrakcyjność – ocenia.


JAK SIĘ BAWIĆ

Możliwości jest wiele:

  • Możemy podzielić losy na dwa pojemniki: "Aktywności na zewnątrz" oraz "Aktywności w domu" i losować w zależności od tego, co chcemy lub możemy zrealizować w danej chwili (ze względu na czas, aurę itp.). Jeśli zastosujemy jeden pojemnik, a akurat okoliczności nie sprzyjają realizacji naszego rodzinnego "zadania", los zawsze można wymienić. Podobnie w przypadku, gdy drugi raz z rzędu wyciągniemy to samo "zadanie".
  • Żadnej presji. To nie ma być codzienny obowiązek tylko czysta przyjemność i zabawa. Możemy sobie wcześniej ustalić dni losowania. Możemy też działać spontanicznie.
  • Możemy zaprosić znajome rodziny i losować wspólnie.
  • Jeśli dysponujemy czasem, może to być więcej niż jedno losowanie.
  • Można wprowadzić różne zasady losowania, np. w poszczególne dni członkowie rodziny losują kolejno. Może też być tak, że losowanie jest formą jakiejś nagrody.
Nasze propozycje to tylko propozycje! Można wybrać tylko te, które uważacie, że mniej lub bardziej pasują do wieku Waszych dzieci. Można próbować stosować wszystkie. Dlaczego nie? :) Można jak najbardziej dorzucać do pojemnika losy ze swoimi pomysłami wspólnego spędzania czasu. Zachęcamy do tego!

W CO MOŻNA SIĘ BAWIĆ?


  • Jako pierwsza swoimi pomysłami podzieliła się z nami dr Aleksandra Piotrowska. Dziękujemy! Znajdziecie je w poniższym artykule. W nim także kilka naszych propozycji:

Gry, zabawy, eksperymenty… Pierwsze propozycje w "Rozkręconych"


  • A oto link do tekstu z propozycjami sześciu ćwiczeń dla całej rodziny, które przygotowała dla Was Krystyna Sypek-Bilicka, fizjoterapeutka. To m.in. "Żółwiki", "Niedźwiadki" i "Diamenty". Zresztą sami zobaczcie!

"Rozkręceni": 6 ćwiczeń, które pomogą się rozkręcić


  • Trwają wakacje więc dołączamy kolejne propozycje. To dziesiątka "Rozkręconych", czyli 10 kolejnych aktywności, które można wykorzystać podczas letnich miesięcy, ale nie tylko! Część z nich to Wasze propozycje, którymi się z nami podzieliliście. Wszystkie są w tekście poniżej:  

 "Rozkręceni" na wakacjach


  • Dołączamy kolejne aktywności! Poniżej link do zestawu ćwiczeń przygotowanych przez Barbarę Pakułę, optometrystkę i terapeutkę widzenia. Pomagają rozluźnić wzrok. Zachęcamy!

Tym razem "rozkręcamy" nasze oczy. Zobacz jak


***


I tak jak podkreślaliśmy, to tylko propozycje. Wrzucajcie do pojemnika losy ze swoimi propozycjami i pomysłami. Na pewno macie ich mnóstwo!

Najważniejsze są chęci i optymizm, których teraz tak bardzo wszystkim nam potrzeba. Pamiętajmy: kręcimy losem, nie nosem :)


A poniżej kolejna edycja "Rozkręconych" również z PDF do pobrania. To  "Rozkręceni" w wydaniu świątecznym i zimowym:

"Rozkręceni" wracają! Tym razem świątecznie i zimowo


"Rozkręceni" także zimą. Spędzajmy wspólnie czas


E-mail dodany!

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Nasze szkolenia

Naucz się rozmawiać z dziećmi na temat zagrożeń związanych z pornografią.

Zamów szkolenie