W związku z wakacjami postanowiliśmy przypomnieć naszą akcję "Rozkręceni. Jak zapewne Państwo pamiętają w naszej zabawie chodzi o to, aby odejść od ekranów i rodzinnie się rozkręcić w realnym świecie.
Stąd właśnie pomysł na rodzinne losowanie "Rozkręceni". Wystarczy wydrukować karty aktywności i bawić się z bliskimi! O formie spędzania razem czasu zdecyduje losowanie! Karty aktywności w postaci gotowych losów znajdziecie tutaj. Strony z losami są przygotowane do drukowania dwustronnego, aby opis każdej aktywności znajdował się na odwrocie losu z jej nazwą.
Są tam też wszystkie dotychczasowe propozycje zabaw przedstawione przez pracowników naszego Stowarzyszenia, ale także aktywności przygotowane specjalnie dla Was przez psychologa dziecięcego, fizjoterapeutkę i optometrystkę.
A poniżej propozycje na rozkręcanie się w wakacje, ale nie tylko! Część z nich z pozoru może wydać się oczywista, ale są zabawy, które się nie starzeją, a na koniec słychać tylko: "jeszcze 5 minutek!". Jeśli wakacje spędzacie w domu, to także nic straconego - rodzinnie rozkręcamy się wszędzie. Specjaliści nie mają wątpliwości: każde wspólne spędzenie czasu jest bezcenne. Ekran i wirtualny świat tego nigdy nie zastąpią!
Oto wakacyjna dziesiątka dla "Rozkręconych", czyli dziesięć nowych propozycji. Część z nich to Wasze propozycje, którymi się z nami podzieliliście. Dorzucamy je do wcześniejszej listy, a Wy wycinajcie i dodawajcie do rodzinnego słoika z losami :)
Bawimy się w chowanego
Gramy w gumę
Potrzebna jest zszyta końcówkami guma do bielizny. Dwie osoby stają naprzeciwko siebie, między sobą mają naciągniętą gumę do skakania tak, by powstały dwie równoległe, napięte linie. Jeśli w zabawie uczestniczą tylko dwie osoby, można jeden koniec gumy zaczepić o słupek, drzewo czy krzesło. Szczegóły, zasady, a także rodzaje skocznych gier, których jest mnóstwo można znaleźć w internecie.
Gramy w klasy
Kolejna świetna zabawa z lat dzieciństwa naszych dziadków, rodziców i nas samych. Skoczna i wciągająca. Szczegóły rysowania diagramu (np. kredą na asfalcie, czy patykiem na piasku) oraz zasady, które można modyfikować, ułatwiać, utrudniać są do znalezienia w internecie.
Bawimy się w ciuciubabkę
Jedna z osób ma zawiązaną chustkę na oczach i łapie innych, którzy przed nią uciekają.
Bawimy się w ciepło - zimno
Wybranemu uczestnikowi zabawy wskazujemy co chcemy schować, po czym prosimy, aby zamknął oczy i ukrywamy daną rzecz. Kiedy osoba zbliża się do przedmiotu mówimy "ciepło", "cieplej", a gdy już jest przy przedmiocie mówimy "gorąco", "parzy". I odwrotnie, gdy się oddala mówimy "chłodno", "zimno" itd.
Urządzamy piknik
Czy i jak realizujemy tę aktywność zależy oczywiście od czasu jakim dysponujemy. Piknik może się odbyć w pobliżu i z dala od domu. Przygotowujemy menu, bierzemy koc i w drogę! Komunikacją miejską, rowerem, samochodem lub po prostu na nogach.
Gramy w kapsle
W grze wykorzystuje się kapsle od butelek. Istnieje wiele jej rodzajów. Cechą wspólną są właśnie kapsle, wprawiane w ruch po płaskiej powierzchni za pomocą pstryknięcia palcami. Kapsle wypełnia się np. plasteliną, dodatkowo można też dociążyć je np. monetami. Często ozdabia się je w wymyślny sposób. Ponieważ możliwości gier jest wiele, warto zapoznać się z nimi w internecie.
"Słoik wspomnień"
Każdy będzie na pewno swoistym dziełem sztuki. Potrzebny jest słoik lub inne przezroczyste naczynie, które da się zamknąć.
Cel jest taki, by wypełnić pojemnik naszymi wakacyjnymi zdobyczami. Mogą to być np. kamyki, piasek, muszelki, trawa, szyszki itp. Z naszych eksponatów tworzymy kompozycję.
Gramy w kółko i krzyżyk
Ta popularna od pokoleń gra, nadaje się zarówno na niepogodę jak i na pogodę. W tym drugim przypadku planszę możemy narysować kredą lub nawet patykiem na ziemi lub piasku.
Bawimy się w berka
***
Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkim wcześniejszym propozycjami (są tam też takie, które świetnie sprawdzą się w wakacje). Jest coś na pogodę, niepogodę, leniwe popołudnie i aktywny weekend. Zajrzyjcie tutaj.
Przypominamy też wywiady, których udzielili nam eksperci w ramach akcji "Rozkręceni":
"Rodzice przyzwyczaili się do widoku dziecka przed ekranem. Nie reagują"
"Dajmy dobry przykład - bądźmy aktywni i zaraźmy tym dzieci"
"Smartfon kradnie dzieciom wzrok". Jak temu przeciwdziałać?