Rodzinne losowanie "Rozkręceni" to nasza propozycja na odejście od ekranów i rozkręcenie się całą rodziną w realnym świecie. Więcej o akcji tutaj.
- Bardzo podoba mi się pomysł i wierzę, że spotka się dużym zainteresowaniem i wiele rodzin podejmie wspólne wyzwania. Widzę narastający konflikt między dziećmi a rodzicami, który dotyczy ilości czasu spędzanego z elektroniką. Wylogujmy się wspólnie i zróbmy coś razem. Zadbajmy o nasze relacje, które mogły ucierpieć przez pandemiczną rzeczywistość. A co do aktywności fizycznej – dajmy dobry przykład: bądźmy aktywni i zaraźmy tym dzieci - mówi Krystyna Sypek- Bilicka. (Obszerny wywiad na temat skutków fizycznych i psychicznych nadużywania ekranów przez dzieci można przeczytać tutaj)
W ramach projektu, wraz ze swoją rodziną specjalistka zaprezentowała 6 ćwiczeń, które rozruszają nas trochę po ponad rocznym zasiedzeniu. - Nie wymagają żadnych specjalnych przygotowań ani przyborów. Zróbmy je razem w radosnej atmosferze, tak żeby wszystkim wyszły na zdrowie - zachęca.
- Żółwiki
Siad klęczny, łokcie oparte na ziemi trochę do przodu i na zewnątrz od linii barków. Oczy patrzą w podłoże. Unosimy głowę jednocześnie mocno wciskając łokcie w podłoże. Liczymy do 10. Możemy zetknąć się czubkami głów i przekazać sobie dobre myśli. Powtórzmy 6-10 razy.
Ćwiczenie pomoże znormalizować napięcie w przeciążonych mięśniach karku.
- Diamenty
Kładziemy się na plecach, unosimy nogi i łączymy stopy nad spojeniem łonowym (nasze nogi tworzą diament). Głowa ustawiona w linii ciała, ręce szeroko rozłożone. Klaszczemy w dłonie i odkładamy ręce na ziemię cały czas utrzymując nogi w górze. Możemy śpiewać ulubioną piosenkę i klaskać do rytmu cały czas, pilnując by nogi nie opadły na dół. Powtórzmy kilka razy.
Ćwiczenie aktywuje cylinder brzuszny będący podstawą stabilizacji ciała.
- Niedźwiadki
Ustawiamy się w pozycji niedźwiadka (przyjmujemy pozycję czworaczą i prostujemy kolana). Kto najdłużej wytrzyma? Zwycięzcę ogłaszamy po trzech próbach konkursowych.
Ćwiczenie wzmacnia całe ciało, w szczególności obręcz barkową.
- Wiatraczki
Stajemy naprzeciw siebie w klęku jednonóż, noga z przodu ustawiona na wprost (pilnujemy by kolano nie uciekało do środka). Ręce szeroko. Przybijamy sobie "piątki" raz prawymi, raz lewymi rękami tak by nasze ręce spotykały się na środku. Pilnujemy by nie stracić równowagi. Po 20 "piątkach" zmieniamy nogę. Powtórzmy 2-3 razy na każdą nogę.
Ćwiczenie aktywuje mięśnie pośladkowe, mięśnie skośne brzucha i krótkie rotatory kręgosłupa poprawiając stabilizację naszego ciała.
- Przysiady przy krześle
Stań przy krześle trzymając się wyprostowanymi rękami za oparcie.
Stopy na szerokość bioder, ustawione równolegle. Zrób przysiad opuszczając pupę jak najniżej, utrzymując stopy równolegle, pięty na podłożu, nie łącząc kolan. Kto zrobi najwięcej przysiadów?
Ćwiczenie wzmacnia nogi, ale jednocześnie rozciąga mięśnie łydek, oraz pleców.
- Napełniamy się powietrzem
Stajemy na szerokość bioder, na całych stopach, plecy proste, czubek głowy w górę. Kładziemy ręce pod brzuchem. Bierzemy bardzo powoli głęboki wdech nosem do brzucha, tak by poczuć że "powietrze" dochodzi aż do naszych palców. Wypuszczamy powietrze ustami, równie spokojnie. Skupmy się na tym i poczujmy jak nasze ciało może napełnić się powietrzem. Powtarzamy 6 razy. Ćwiczenie uaktywnia przeponę, poprawia krążenie, dotlenia, uspokaja. Oddychajmy na zdrowie!
***
Ćwiczenia dołączyliśmy już do propozycji aktywności w rodzinnym losowaniu "Rozkręceni". Poniżej do pobrania PDF w postaci gotowych losów ze wszystkimi dotychczasowymi propozycjami i krótka instrukcja na czym polega zabawa :) . Strony z losami są przygotowane do drukowania dwustronnego, aby opis każdej aktywności znajdował się na odwrocie losu z jej nazwą.
Warto przeczytać jeszcze:
Rodzina się rozkręca, czyli wylogowujemy się i wspólnie spędzamy czas
"Dajmy dobry przykład - bądźmy aktywni i zaraźmy tym dzieci"
"Rodzice przyzwyczaili się do widoku dziecka przed ekranem. Nie reagują"
Sondaż na temat nauki zdalnej. Rodzice dzielą się doświadczeniami