Menu

Laika jest stworzona przez AI. Ostrzega nastolatków przed wpływem social mediów

Laika ma 13 lat i została stworzona przez sztuczną inteligencję. Jest elementem eksperymentu szwedzkich naukowców, który ma pokazać możliwe konsekwencje długotrwałego wpływu mediów społecznościowych na młodych użytkowników.


Wirtualna 13-latka została opracowana przez zespół specjalistów od sztucznej inteligencji, neurobiologa i profesora psychologii. Choć jest stworzona przez AI, ma pokazać jak media społecznościowe mogą wpłynąć na realnych nastolatków, którzy także są nimi pochłonięci.

"Po dziesięciu latach rozkwitu mediów społecznościowych, ich wpływ na zdrowie psychiczne młodzieży zaczął budzić obawy. Według raportu Pew Research Center opublikowanego w 2022 r., prawie połowa amerykańskich nastolatków w wieku 13-17 lat korzysta z nich praktycznie bez przerwy" - podkreślają pomysłodawcy eksperymentu.

I dodają: "Chociaż platformy społecznościowe zapewniają dzieciom mnóstwo rozrywki, niewiele wiadomo na temat ich długoterminowego wpływu na zdrowie psychiczne. Aby przyspieszyć badania, w  eksperymencie wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia pierwszej na świecie nastolatki, na którą wpływ miały w stu procentach media społecznościowe."

Symptomy depresji, brak empatii, skupienie na sobie…

Na dedykowanej całemu przedsięwzięciu stronie laika13.com można zapoznać się z dokładnymi wynikami badania, obejrzeć krótkie filmiki i zapoznać się z opiniami specjalistów, m.in. Lisy Thorell, profesor psychologii rozwojowej w Karolinska Institutet.

Wnioski z obserwacji Laiki są alarmujące. Okazuje się, że "wychowana" przez social media nastolatka wykazuje m.in. symptomy depresji i braku empatii. Nadmiernie koncentruje się na wyglądzie i na własnej osobie.

"Laika jest pochłonięta przez media społecznościowe i odcięła się od szkoły, hobby, rodziny i przyjaciół. 
Cierpi na stany lękowe i depresję oraz wykazuje silne oznaki narcyzmu, agresji i zaburzeń odżywiania. Jej samoocena jest bardzo niska i wykazuje podejrzliwość wobec każdego, kto próbuje się z nią skontaktować, nawet wobec tych, którzy chcą zaoferować jej wsparcie. To czyni ją niezwykle samotną."
Lisa Thorell, profesor psychologii.


Eksperci omawiając doświadczenie wskazują, że dzieciństwo Laiki było pełne aktywności, przyjaźni i ciekawości świata. Wszystko zmieniło się, gdy w wieku ośmiu lat odkryła media społecznościowe. Zafascynowały ją platformy cyfrowe, a z biegiem lat jej kontakt ze światem zewnętrznym ograniczył się.  Zastąpiła osobiste kontakty wirtualnymi, pracę w szkole niekończącym się scrollowaniem, a własną osobowość naśladowaniem popularnych influencerów."Zaburzenia związane z mediami społecznościowymi można porównać do innych zaburzeń związanych z uzależnieniami, takimi jak alkohol, narkotyki, hazard lub gry" - podkreśla Lisa Thorell.

Wirtualna postać Laiki ma stać się materiałem edukacyjnym. Projektem, zainteresowało się już ponad 150 szwedzkich szkół, chcących uświadamiać uczniów o potencjalnych zagrożeniach płynących z nadmiernej ekspozycji na media społecznościowe.

Źródło: laika13.com


E-mail dodany!

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Nasze szkolenia

Naucz się rozmawiać z dziećmi na temat zagrożeń związanych z pornografią.

Zamów szkolenie