Działający w ramach NASK Dyżurnet.pl to punkt kontaktowy do zgłaszania informacji o treściach nielegalnych i szkodliwych publikowanych w internecie.
W najnowszym raporcie eksperci wskazują, że nadal podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej zgłoszeń dotyczyło treści przedstawiających potencjalne seksualne wykorzystywanie dzieci. Wskazali jednocześnie, że zwiększyła się liczba zgłoszeń dotyczących materiałów samodzielnie tworzonych przez dzieci i młodzież.
- Wśród wszystkich materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci, zgłoszonych do Dyżurnet.pl w 2022 roku, 15 procent to treści samodzielnie wytworzone przez małoletnich. To aż dwukrotny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Eksperci Dyżurnet.pl zauważają też znaczne obniżenie wieku, w którym dzieci po raz pierwszy dzieci tworzą takie materiały - mówimy tu nawet o wieku wczesnoszkolnym - podkreśla Martyna Różycka, kierownik Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie Dyżurnet.pl.
Na ten niebezpieczny trend wskazywano już też w poprzednich raportach podkreślając, że to iż materiał został wytworzony samodzielnie przez dziecko nie zawsze oznacza, że stało się to dobrowolnie.
Szybkie reagowanie
Przedstawiciele zespołu tłumaczą, że to co jest niezwykle ważne w sytuacji potwierdzenia, że materiał pokazuje seksualne wykorzystanie dziecka, to szybka reakcja i usunięcie takich zdjęć lub filmów z sieci. Z najnowszego Raportu Dyżurnet.pl dowiadujemy się, że 37 procent materiałów zostało usuniętych w dniu zgłoszenia, a kolejne 37 procent – do 24 godzin od zgłoszenia. Żaden ze zgłoszonych do Dyżurnet.pl materiałów nie pozostał dostępny online.
W raporcie czytamy, że szczególne wsparcie zarówno w szybkości działania, jak i liczby analizowanych materiałów dają nowe technologie, szczególnie sztuczna inteligencja i działania związane z analizą obrazu. W tym obszarze Dyżurnet.pl realizuje projekt APAKT, który wykorzystując właśnie sztuczną inteligencję pozwala przeanalizować miliony materiałów pokazujących seksualne wykorzystywanie dzieci, szybko reagować, blokować te materiały, ale też identyfikować ofiary, by dotrzeć do nich z pomocą.
- Rozwój technologii to szanse i zagrożenia. Szanse, ponieważ technologie pomagają analitykom w ocenianiu materiałów pod kątem nielegalności i zwiększają wydajność w ich blokowaniu. Ale i zagrożenia, bo to również technologie tworzą nowe pola do nadużyć. Dzieci, które chętnie korzystają ze wszystkich nowinek, nie zawsze są świadome niebezpieczeństw. I tutaj jest nasza rola, jako opiekunów, ekspertów bezpieczeństwa, aby wciąż tworzyć świat technologii jak najbardziej przyjazny i bezpieczny dla dzieci i młodzieży - mówi Martyna Różycka.
Pełną treść raportu można znaleźć tutaj.
Źródło: materiały NASK
Zachęcamy też do zapoznania się z naszym wywiadem z Anną Kwaśnik z zespołu Dyżurnet.pl, ekspertką NASK i autorką poradnika dla rodziców "Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online". Ekspertka zgłębia temat materiałów wytwarzanych przez dzieci i młodzież, mówi o przyczynach zjawiska i o tym, jakie działania mogą podjąć rodzice:
"Dzieci i młodzież coraz częściej produkują materiały, które są treściami pornograficznymi"
***
Zespół Dyżurnet.pl powstał w 2005 r. w ramach NASK. Jego misją jest zapewnienie bezpieczeństwa w internecie, zwłaszcza najmłodszym jego użytkownikom. Przyjmuje zgłoszenia o materiałach przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Zespół przyjmuje i analizuje także zgłoszenia dotyczące innych nielegalnych i szkodliwych treści. Zgłoszeń można dokonywać tutaj.